Kotlina Kłodzka 28 - 30.08.2019

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej, czyli na styku kultur czeskiej, niemieckiej i polskiej.

To największa sudecka kotlina, a przy tym wspaniały i popularny region turystyczny oferujący wiele atrakcji.  Na trasie między innymi Ząbkowice Śląskie, Bardo, Kłodzko, Polanica Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Jaskinia Niedźwiedzia, Złoty Stok.


Termin  :   28 - 30.08.2019                                        


Wyjazd z Poznania godz. 7.00, zbiórka Plac Mickiewicza
Dzień 1      Wojsławice - W malowniczej kotlinie  jest położone Arboretum, którego kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych  oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Po prostu cudnie. Dalej Ząbkowice Śląskie- średniowieczna Krzywa Wieża i coś dla miłośników filmów grozy: Laboratorium doktora Frankensteina z ekspozycją dziwnych i tajemniczych przedmiotów związanych z legendą o słynnym potworze. Po południu Bardo – ośrodek kultu maryjnego za sprawą cudownej figury MB z Dzieciątkiem, tzw. Tronującej Madonny, którą dziś możemy podziwiać w barokowej Bazylice Nawiedzenia NMP. Imponująco prezentują się także, wykonane w 1759 r, organy posiadające 3 tys. piszczałek. Przystanek w Międzygórzu z atmosferą jak w Szwajcarii. Dokoła zabytkowe pensjonaty z XIX w. w stylu alpejskim otoczone zewsząd górami i szumiący Wodospad Wilczki. Zakwaterowanie na obrzeżach Polanicy Zdrój, obiadokolacja.
Dzień 2     Kłodzko  - to twierdza, ratusz, wieże kościołów i urokliwe uliczki pełne śladów bogatej historii miasta oraz kamienny most przypominający słynny most Karola z czeskiej Pragi.  Obrazu całości dopełni Podziemna Trasa Turystyczna i górująca nad miastem Twierdza w kształcie gwiazdy Polanica Zdrój-słynne uzdrowisko w dolinie Bystrzycy Dusznickiej.  Podczas spaceru po zabytkowym Parku Zdrojowym można nie tylko odwiedzić pijalnię wód mineralnych z 1911 r. ale też napić się Wielkiej Pieniawy. Wśród dawnych kuracjuszy przewija się wiele sławnych nazwisk… Po przerwie Bystrzyca Kłodzka- historia krzesania i ,,pakowania” ognia, czyli jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, gdzie zgromadzono olbrzymie ilości opakowań od zapałek oraz etykiet. Obraz miasta prawie niezmieniony od stuleci można podziwiać znad brzegów Nysy Kłodzkiej lub z góry Baszty Kłodzkiej. Na Rynku barokowa kolumna i ratusz, a dokoła wąskie uliczki. Powrót do hotelu i obiadokolacja.
Dzień 3   Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia-to iście bajkowy podziemny świat, który tworzą korytarze i sale na trzech piętrach, a największa Sala Szampańska o wysokości 50m! Jaskinia słynie ze świetnie zachowanych efektownych form naciekowych, które tworzyły się przez tysiące lat: stalaktytów  i stalagmitów, draperii, kaskad, tarasów wapiennych. Złoty Stok-najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce, ale ostatnią kopalnię (rud arsenu) dawno zamknięto. Dziś przyciąga przede wszystkim Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, a więc czeka nas wyprawa do Czarnej Sztolni, w której można zobaczyć 10-metrowy  podziemny wodospad, ale tez przejechać się kolejką kopalnianą, a może uda się znaleźć maleńką baryłkę cennego kruszcu podczas płukania… Wyjazd w drogę powrotną do Poznania. Powrót około 21.00
Ubezpieczenie      W cenie wycieczki ubezpieczenie NNW do 10.000 zł  w Europäische Reiseversicherung AG o/Polska .  Dodatkowo w biurze istnieje możliwość zawarcia dodatkowego ubezpieczenia np. od kosztów rezygnacji z podróży (koszt 3% ceny wycieczki ).
Informacje dodatkowe Wstępy płatne dodatkowo.
Minimalna licza uczestników – 35osób
Cena 500 zł      Obejmuje przejazd autokarem, zakwaterowanie w hotelu***, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, pilota, przewodnika.