Gruzja II 13 - 20.09.2018

GRUZJA – część zachodnia z Batumi

Na skrzyżowaniu Europy z Azją, piękna i gościnna. Mistyczny kraj wina, legend, gór, niesamowitych widoków, pysznej kuchni i ciekawej kultury. Ponadto to jeden z pierwszych krajów chrześcijańskich na świecie, z najbardziej zróżnicowaną i nienaruszoną przyrodą w Europie.

Program dedykowany tym, którzy znają już część wschodnią. 


Program zaplanowany do realizacji


Termin  :   13 - 20.09.2018


Samolot z/do Warszawy – linie Wizzair do Kutaisi. Dla chętnych dodatkowo transfer z/do Poznania
Dzień 1     Przylot ok. 11:30. Zwiedzamy Kutaisi Miasto także bazar lokalny, dalej Gelati - z trzema cerkwiami i akademią nauk, wpisanego na listę UNESCO.  Kolacja i nocleg w Kutaisi. 
Dzień 2   Wyjazd do najpiękniejszego rejonu Gruzji w Mestii, a tam czas na wypoczynek pośród najwyższych szczytów Kaukazu, fantastycznych krajobrazów, nieskażonej przyrody, unikalnego folkloru, skarbów kultury i walecznych górali żyjących w kamiennych basztach. Swanetia to świat gór pokrytych wiecznym śniegiem. Kolacja i nocleg w Mestia.  
Dzień 3    Uszguli miejsce jak z bajki, uznane za najwyżej położoną europejską wioskę 2100 m n.p.m. Dzięki zabytkom Uszguli oraz sąsiednią Swanetię wpisano w 1996 r. na listę  światowego dziedzictwa UNESCO. Wioska słynie z charakterystycznych wież mieszkalno-obronnych. Stąd można podziwiać malowniczy widok na najwyższy szczyt Gruzji – Szcharę - 5068 npm. Zwiedzania Wsi a także św. La Marie z IX-X w. Powrót na kolację i nocleg w Mestia.
Dzień 4   Wyjazd do Batumi. Zwiedzanie najpiękniejszego miasta Batumi: Piazza, Pałac Europy, spacer nad promenadą itd. Kolacja w restauracji z programem folklorystycznym. Nocleg w Batumi.
Dzień 5    Jedziemy do Keda do Adżarskiego domu, gdzie czeka nasz degustacja lokalnego wina.  Wyjazd do Ogrodu Botanicznego - są tam sprowadzone z całego świata różne gatunki drzew i roślin. Wyjazd do Kutaisi. Kolacja i nocleg w Kutaisi.
Dzień 6    Wyjazd do Jaskini Prometeusza - która zachwyca bogatymi stalaktytami i stalagmitami, Postój przy twierdzy Chertwisi. Dojazd do Wardzia - która została zbudowana w XII-XIII w była jednym z największych miast Gruzji w XII w. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów itp. Kolacja i nocleg w Wardzia. 
 Dzień 7   Zwiedzamy Wardzje - kompleks wykuty w skale na lewym brzegu rzeki Mtkvari. Zespół pierwotnie budowany jako miasto-twierdza, stał się warownym klasztorem, który odegrał ważną rolę w politycznym, kulturalnym i duchowym życiu kraju. Postój przy Twierdzy Rabati. Wyjeżdżamy do Kutaisi, po drodze zwiedzania Parku Bordżomi - uzdrowiska z bardzo zdrową wodą mineralną. Czas wolny w Parku. Dojazd to Kutaisi. Kolacja i nocleg.
Dzień 8    Transfer z hotelu na lotnisko i wylot do W-wy ok. południa.
Ubezpieczenie     
W cenie wycieczki ubezpieczenie NNW i KL do 10.000 euro  w Europäische Reiseversicherung AG o/Polska Dodatkowo w biurze istnieje możliwość zawarcia dodatkowego ubezpieczenia np. od kosztów rezygnacji z podróży (koszt 3% ceny wycieczki ). Turystyczny Fundusz Gwarancyjny + 10 zł

Informacje     Program dodatkowo płatny + ok. 100 euro
Cena 3.290 zł     
Obejmuje przelot , bagaż podręczny o wymiarach 55x40x23 cm – do 10 kg , 7 noclegów, śniadań, obiadokolacji. Pokoje 2 osobowe z łazienkami. Pilota, przewodnika lokalnego.